Blíží se jarní sezona a s ní i cyklistické výlety. Víte, jak začít na kole, abyste si ho opravdu užili?

Cyklistika a celkově cykloturismus je výbornou možností, jak se projet po celé České republice a u toho užít spoustu zábavy, navštívit krásná místa a u toho také udělat mnoho pro své zdraví. Cyklistika ale může být občas i dost nepříjemná, a to především v případě, kdy si nedokážeš vybavit svoje kolo přesně podle toho, jak nutně potřebuješ.

Důležitá je volba kola… silniční, gravel, nebo horské?

Mezi těmito třemi druhy panují ohromné rozdíly a je občas dost složité si vybrat správné kolo. Pokud seš si jistá, že bude jezdit jen po silnicích a občas zavítáš do toho nejlehčího udusaného terénu, tak je pro tebe správnou volbou silniční kolo. Je na úzkých ráfcích díky čemuž našlapeš málo a lítat budeš doslova jako vítr.

Naopak pokud se připravuješ na kombinaci zpevněných cest a občas zajímavějšího, ale stále jen turistického terénu, tak bys mohla přemýšlet nad gravel kolem, které je takovým pomyslným mezníkem mezi horskými a silničními koly.

Čistě terénní jízda je potom otázkou horských a sjezdových kol. Pochopitelně se neztratí ani na jakékoliv silnici, ale musíš počítat s tím, že širší pneumatiky i sportovní posed tě budou stát víc energie při šlapání. Výhodou ale je, že pokud musíš sjet i do obtížného a blátivého terénu, tak tě horské kolo provede takovými místy, kde by si galusky říkaly o havárii.

Nikdy se nezapomínej dobře rozhýbat!

Už jsi si mohla přečíst, že před běháním je důležité skvělé zahřátí. To je potřeba také u kola, jenže tady se na to hojně zapomíná. Platí naprosto to stejný jako ve zmíněném článku. Pořádně se protáhni a pokud je venku chladno dej si záležet a uvolni se ještě předtím, než vyjdeš ze dveří a sedneš na kolo. Na kole pak minimálně první metry začínej fakt zlehka a až časem se spusť do pořádné dravé rychlosti!

Blíží se jarní sezona a s ní i cyklistické výlety. Víš, jak začít na kole, aby sis ho opravdu užila?

Categories:

Tags:


Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *