Jak na renovaci dřevěných oken? Poradíme ti krok po kroku!

Renovace dřevěných oken není moc častá, protože jsou většinou dost špatně utěsněné a oproti plastovým oknům disponují velice špatnými schopnostmi. Problém ale může být například s historickými stavbami, kde památkáři požadují zanechání původních dřevěných oken. A jindy se jich zkrátka jenom nechceš zbavit. Já ti dnes poradím, jak si s renovací oken jednoduše potvrdit.

Krok první, všechno staré musí pryč

Dřevěná okna se většinou mění v moment, kdy mají popraskané tmelení kolem tabulek skla, nebo když už mají porušenou svrchní malbu. Ať už je pravda první nebo druhé, je potřeba vždy kvalitně očistit úplně všechno. Takže jakýkoliv kousek staré malby, tmelu nebo dokonce plíseň a jakékoliv další poruchy musí být dokonale očištěné předtím, než začneš s oknem dělat cokoliv dalšího.

Úprava dřeva před opětovným natřením

Před opětovným natřením je obnažené dřevo potřeba takzvaně promořit. Jsou na to speciální emulze, které fungují například proti většině škůdců, hub a plísní a dělají tak dřevo v okně mnohem odolnější proti běžným potížím. Takto namořené dřevo je potřeba nechat kvalitně proschnout a teprve potom může přijít na řadu povrchová úprava. Dřevo by se mělo pomocí pilníků a smirkových papírů různé zrnitosti očistit do hladka.

Konečný nános barevné vrstvy

Jakmile pak máš všechno hotové, tak můžeš na suché okno nanášet barevný nátěr. Nezapomínej rozhodně na zakrytí skel v okolí, kde budeš malovat. Ideální jednoduchou krepovou páskou. Nátěry pak prováděj rozhodně odshora dolů, abys rovnou roztírala jakékoliv kapky, které mohou stékat z příliš napuštěného štětce. Barvu nanášej v jedno nebo dvou vrstvách podle potřeby a spíše používej exteriérovou barvu na dřevo, která je odolnější, a především impregnovaná ke stékání vody a opadávání námrazy a sněhu.

Jak na renovaci dřevěných oken? Poradím ti krok po kroku!

Categories:


Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *