Jak pečovat o dřevěnou a parketovou podlahu? Vše, co musíš vědět o její údržbě!

Dřevěná a parketová podlaha patří mezi ty nejdražší podlahové pokrývky a díky tomu je o ni potřeba i kvalitně dbát. Může se totiž mnohdy poškodit lépe, než jakákoliv jiná podlaha a je proto potřeba některé věci kvalitně hlídat a popřípadě je včas opravit, pokud uvidíš první nebezpečné defekty.

Proč jsou dřevěné podlahy tak oblíbené?

Otázkou je, proč jsou dřevěné podlahy pořád tak oblíbené i dneska? Dříve to bylo pochopitelné, ale dnes máme opravdu krásné PVC podlahy, teplé koberce, a především vinylové pokrývky. Pravdou je, že jsou dřevěné podlahy téměř nesmrtelnou podlahou. Pokud jsou kvalitně udělané, tak mohou vydržet celé desítky let a jedinou úpravou musí být pravidelná oprava a především přelakování.

Pozor na to, čím dřevo ošetřuješ

Ruku v ruce s její výdrží je potřeba myslet především na to, že ne každý přípravek je ideální pro dřevěné podlahy. Celkově by se na jakoukoliv podlahovou pokrývku mimo dlažby nemělo používat nic, co obsahuje chlór. Ten má nepříjemnou vlastnost v tom smyslu, že vytahuje barvy na povrch a postupně se dělají na podlaze modré a růžové prolákliny. U dřevěných podlah tak velký účinek rozhodně není, ale naopak dochází k naleptávání horní ochranné vrstvy. Proto ideálně používej přímo produkty na dřevo.

Co dělat, když se podlaha podře nebo otevírá?

Jakmile uvidíš kdekoliv otevřené parkety, nebo se rozšiřující spáry, je ideální okamžitá oprava. Většinou stačí jenom zakoupit speciální parketový tmel v barvě použitého dřeva, kterým se zadělá mezírka a zabrání zatékání vlhkosti. Horší pak ale je, pokud se podlaha prodře nebo dokonce začne odpadat lak. V tom případě je potřebný zásah profesionálů, kteří starou vrstvu obrousí a nanesou úplně nový lak.

Jak pečovat o dřevěnou a parketovou podlahu? Vše, co musíš vědět o její údržbě!

Categories:

Tags:


Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *