Přemýšlela si o tom, jakou energetickou třídu má tvoje domácnost? Co všechno to opravdu ovlivňuje?

Možná se ti někdy stalo, že si se dívala na vyúčtování za energie a zjistila, že utrácíš při podobném bytě nebo domě mnohem víc než tvoji známí. Může to být například tím, že máš domácnost s velkými energetickými ztrátami. Jak to můžeš poznat a hodí se ti to?

Hodnocení energetické náročnosti je dost objektivní

Samotné hodnocení se dělá na několik tříd podle abecedy. Pochopitelně nejlepší možný výsledek, kterého můžeš dosáhnout je třída A s nějakým plusem navíc. Nejhorší jsou pak třídy G či H. Ke každé máš navíc i popisek ve slovní podobě jako například „Mimořádně nehospodárná“. Tyto popisky ještě napomáhají tomu, aby i lidé bez technologických znalostí dokázali porovnat náročnost domácnosti.

Základ tvoří pochopitelně spotřebiče

Základní veličinou při zjišťování náročnosti domácnosti jsou pochopitelně spotřebiče. Většina z moderních spotřebičů má v dokumentaci nebo na nálepce uvedenou energetickou třídu do které spadá. Čím úspornější jsou, tím jsou pochopitelně i dražší, ale rozdíly v tom najdeš v rámci stokorun. Pokud k nim dokumentaci nemáš, tak si můžeš nechat spotřebič přeměřit od elektrikáře, který podle hodnot dokáže zařadit spotřebič do konkrétní skupiny.

Svoji váhu má i druh osvětlení a specifikace stavby

Světelnost v domácnosti je další důležitý faktor. Každopádně pokud nemusíš svítit tak často, dělá to tvoji domácnost hospodárnější a stejně tak to ovlivňuje technologie, kdy jsou nejúspornější LED diodová světla.

Tou poslední a nejhůře ovlivnitelnou záležitostí je potom samotný stav domácnosti. Pokud totiž máš domácnost bez kvalitního vnějšího zateplení a se starou střechou, tak se spousta tepla ztrácí skrze tyto materiály. Velký podíl na energetické třídě tvojí domácnosti tak má i úroveň zateplení a těsnění domácnosti na místech, kde se dělají takzvané tepelné mosty a přes ně můžeš „topit pánu bohu do oken“.


Tags:


Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *